Bichon Hotel Minden Bichon Kis Otthona! :)

"A kutyák, akikkel megosztható a létezés, különös és csodálatos lények, s nem lehet teljes az élet kutya nélkül..."


Miért kell a nem tenyésztésre szánt kutyákat ivartalanítani?

kleo_22.jpg

Tudta ön, hogy a kóbor kutyák számára Magyarországon százezres nagyságrendû?


Tudta ön, hogy ezeknek az állatoknak a nagy része még fiatalon nyomorúságos körülmények között elpusztul?


Szeretné, hogy a jövõben ne így legyen?


Ez esetben kérjük ivartalanítsa kedvencét!!!


A szuka kutya nemi ciklusa: Az átlagos nõstény kutya kb. 7 hónapos-1 éves kora körül (esetleg kicsivel azután) lesz ivarérett. Innentõl kezdve évente kétszer tüzelnek, õk az ún. dioestrusos állatok (di: kettõ, oestrus: ivarzás). Egy tüzelési idõszak kb. 2-3 hétig tart, de megesik, hogy elhúzódik hosszabb idõre is, fõként, ha nem történt ez idõ alatt párzás/megtermékenyítés. Az évi kétszeri ivari ciklusból az egyik ált. február-március hónapra esik, míg a másik augusztus-októberre.

A tüzelés elsõ szakasza általában 9 napig tart, ez onnan vehetõ észre, hogy a kutya sûrûn nyalogatja a nemi szervei környékét és véres váladék ürül a hüvelyébõl. Ez meglehetõsen kellemetlen probléma, hiszen beszennyezi a lakást vele, ezért ezen idõszak alatt célszerû olyan helyiségben tartani õt, ahol könnyen tisztán tarthatóak a felületek. Ez az idõszak még „szerencsésnek” mondható, ugyanis a szuka elkergeti a kanokat maga körül és nem hajlandó szóba állni velük.

A következõ szakaszban a nõstény megtûri a kanok közeledését és hajlandó párosodni velük, és jó eséllyel vemhesülnek. Ez az ivari ciklus kezdetétõl számított 14. nap körül valószínû.

A nõstény ilyenkor a szó szoros értelmében több kilométeres körzetben vonzza a kanokat, akik mindent meg is tesznek, hogy összejöjjön a randi. Nem ismernek akadályokat, sem kerítés, sem utak, sem autók semmi sem szabhat gátat a szerelemnek. Általában a vizeletük szaga is árulkodik a kanok számára, hogy az ivari ciklus mely szakaszában vannak. A kiskutyák természetesen nagyon aranyosak, de tud majd mindegyikükrõl felelõsségteljesen gondoskodni, vagy jó gazdát találni nekik? Sajnos a szaporított kutyák legtöbbje ma kóbor kutyaként végzi.


A kan kutyák nemi ciklusa: Egy átlagos kan kutya 9-12 hónapos kora között lesz ivarérett. A kanok egész évben párzásra készek, az õ nemi életükre nem jellemzõ ilyen tekintetben ciklikusság. Akár 5 km-rõl megérzik a tüzelõ nõstény szagát és elég nagy távokat képesek megtenni azért, hogy meg is találják. Talán nem csoda, hogy az elkóborolt kutyák döntõ többsége kan. Párzásuknál jelen van a többi vetélytárssal szembeni agresszivitás, ez sérülések és akár betegségek forrása is lehet, amit összeszedhetnek verekedés, és párzás közben is (fertõzõbetegségek, parazitás megbetegedések stb.).


Mirõl is szól ez a mûtét?

Nõstények esetén ez a petefészkek és a méh együttes eltávolítását jelenti, ugyanis ez esetben a legkevésbé valószínû egy késõbbi daganatos megbetegedés vagy gennyes méhgyulladás kialakulása. A hím állatoknál ez a herék és mellékherék együttes eltávolítását jelenti.


Nézzünk néhány ivartalanítással kapcsolatos tévhitet:

  • "Nem veszem el tõle a szaporodás lehetõségét, mert nem természetes." - Annak idején az sem volt természetes, hogy háziasítottuk sok ezer évvel ezelõtt. Jobb életfeltételeket teremtettünk számára, mint amit a természetben talált volna, ez természetesen több kutya megszületését jelentette. Mivel ezt mi magunk tettük lehetõvé, így ennek a problémának a megoldásáért is mi vagyunk a felelõsek. Vajon mióta természetes az, hogy ezek a nem kívánt állatok autók kerekei alatt végzik, vagy fertõzõ betegségek áldozataivá lesznek? Az egyetlen humánus megoldás az, hogy ivartalanítjuk õket.
  • "El fog hízni." - A hormonális hatásoknak köszönhetõen átalakul ugyan az anyagcseréjük, de ez nem jár feltétlenül együtt az elhízással. A kutyája változatlanul odafigyelést igényel és helyesen megválasztott étrenddel és sok mozgással nincs esélyük a felesleges kilóknak.
  • "Majd gazdát keresünk nekik." - Tudja ön, hogy a tavaszi-nyári kiskutya-dömpingben ez szinte lehetetlen feladat? Jó gazdit pedig még ennél is nehezebb találni számukra.
  • "Egyszer szülnie kell." - Orvosilag semmi sem indokolja. A kutya teljesen egészséges marad, nem fog megõrülni stb.
  • "Nem érdekel, különben is drága." - Az ön kutyája és a Az 1998. évi XXVIII. Az állatok védelmérõl és kíméletérõl szóló törvény és végrehajtási rendeletei értelmében állampolgári kötelessége, hogy gondoskodjon kutyájáról/kutyáiról. Mivel a kiskutyák is az ön kutyájától származnak, így jogi értelemben azok is az ön tulajdonát képezik. „Az állattartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni, az állat fajának, fajtájának és élettani szükségleteinek megfelelõ életfeltételekrõl gondoskodni.” (1998. évi XXVIII. II. bekezdés 4. paragrafus). Az ivartalanítás lényegesen olcsóbb megoldás.
  • A megszületett állat életének kioltása: Kizárólagosan állatorvos végezheti, de jó tudnunk azt, hogy egészséges állat kiirtását megtagadhatja. Amennyiben mi magunk tennénk, ez ellenkezik az Állatvédelmi törvénnyel, bûncselekménynek minõsül és pénzbírsággal illetve szabadságvesztéssel büntetendõ. A probléma tartós megoldása így nem lehetséges, mindamellett nem is humánus.



Elõnyei nõstény kutyák esetén:

  • Lényegesen ritkábbak az emlõ daganatos megbetegedései, ha az elsõ és második ivari ciklus között ivartalanítják a szukát, ekkor kb. 8% az esélye, hogy kialakuljon. Amennyiben nem végeztetik el a mûtétet, ez az arány nagyjából a háromszorosa a humán eseteknek (évente több, mint 5-6000 új esetet regisztrálnak és több, mint kétezer nõ meg is hal).
  • Az ivari ciklus kiiktatásával megszûnnek a vérzések, és az ivarzás egyéb kellemetlen mellékhatásaitól is búcsút vehetünk (kan kutyák inváziója, éjszakai „koncertek”). Az állat viselkedése nyugodtabbá válik.
  • A méh és petefészkek különbözõ megbetegedései is lényegesen ritkábbak, mint pl. a gennyes méhgyulladás, petefészek és méhdaganat. Nem ivartalanított kutyák 12-13%-ánál alakul ki daganatos megbetegedés.



Elõnyei kan kutyák esetén:

  • Ritkábbak az ivarszervek daganatos megbetegedései: egyes jóindulatú esetekben (pl. prosztata megnagyobbodás), akár vissza is fordíthatja a folyamatot, illetve megelõzhetõek ezek az állapotok, míg daganat esetén lassító hatással bír. Ez azért van, mert az ivarszervi daganatok kialakulásában hormonális tényezõk is szerepet játszanak. Ezek kiiktatásával akár magát a problémát, vagy legalább annak egy részét meg tudjuk oldani.
  • Az állat viselkedése nyugodtabbá válik, megszûnik a kanok agresszióba torkolló vetélkedése a nõstények kegyeiért.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 29
Heti: 72
Havi: 230
Össz.: 122 179

Látogatottság növelés
Oldal: Az Ivartalanítás
Bichon Hotel Minden Bichon Kis Otthona! :) - © 2008 - 2024 - bichonhotel.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »